loading...

مجله سلامت هورسان

هورسان مجله پوست و سلامت مو

خواص دارویی و درمانی دمنوش بنفشه در طب سنتی

گياهى است با شاخه‏هاى بسيار باريك كه از يك ريشه روئيده مى‏شوند و برگ بنفشه شبيه به برگ انار و حنا مى‏باشد. به قول گيلانى گل بنفشه در طب استفاده مى‏شود. گياه بنفشه در مكانهاى سايه و نمناك روئيده مى‏شود.

 

 

گل و برگ بنفشه كاملاً خوراكی است و می توان به صورت خام یا پخته از آن استفاده كرد. برگ ها در تمام طول زمستان قابل استفاده و دارای طعم ملایم هستند. از برگ ها می توان در سالاد استفاده كرد(در صورتی كه از گل ها برای سالاد استفاده شود، مزه و بوی قوی تری دارد). گل و برگ بنفشه را همچنین می توان در تهیه چای، شیرینی ها، سوپ و كیك مورد استفاده قرار دارد.

 

ابن سینا در كتاب قانون راجع به بنفشه چنین گفته است

 

بنسفج گیاهی است مشهور و ریشه اش چون سایر اجزایش نیروی دارویی دارد. دارای طبیعت سرد و تر است. گروهی گفته اند گرم است و در سردی برگش شكی نیست. گویند خون معتدل به وجود آورد. بو كردن و بر سر مالیدن آن سر درد را تسكین دهد. مالیدن و خوردن آن برای تورم چشم مفید است. بنفشه و به ویژه مربای بنفشه، درمان سرفه گرم است و سینه را نرم می كند. شربت بنفشه درمان ذات الجنب و شش است و در این زمینه از جلاب( شربتی كه با گلاب و عسل یا شكر درست كنند) بهتر است. التهاب معده را از بین می برد. شربت بنفشه علاج درد كلیه و ملین ملایم است. تناول بنفشه خشك صفرا را بیرون راند.

 

در كتاب مخزن الادویه در مورد بنفشه چنین آمده است

 

بنفسج دارای طبعی سرد و تر و بعضی گفته اند گرم و تر است. مسهل صفرا، مسكن عطش و حدت خون و جهت سرفه و خشونت سینه و حلق و خناق و ذات الجنب و ذات الریه و جهت معده و كبد و طحال و احتباس بول مفید است و بوییدن تازه آن منوم( خواب آور) و گویند گل تازه آن فادزهر(پادزهر) سموم و منوم است.مصرف مقدار زیاد آن باعث ضعف دل و سنگینی معده و استفراغ می شود كه بعضی این مضار را مربوط به خشك آن دانسته اند.

 

خواص دارویی و درمانی دمنوش بنفشه در طب سنتی

 

بنفشه معطر گیاهی است علفی و بوته ای كه پایا و چندساله می باشد. برگ های قلبی شكل گیاه دمبرگ درازی دارند كه از محل مشتركی در ناحیه یقه گیاه (تقریباَ هم سطح با زمیت) خارج می شوند.این برگ ها اكثراَ روی زمین گسترده اند و ساقه وجود ندارد. گل ها به صورت منفرد روی دمگل و گیاه قرار گرفته اند. دمگل ها در محل اتصال به گل حالت خمیده و عصا مانند دارند.گل ها معطر و اغلب بنفش رنگ و به ندرت سفید یا گلی هستند( البته در بعضی نمونه ها ممكن است قسمت های كمی از گلبرگ سفید یا گلی رنگ باشد.) میوه گیاه به صورت پوشینه و حاوی تعدادی دانه زرد رنگ است.

 

بنفشه معطر بیشتر در نواحی سایه دار و مرطوب می روید و برای استفاده دارویی به صورت وسیع كشت می شود. همچنین، به عنوان زینتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. گل های زیبای گیاه در اوایل بهار ظاهر می شوند و در تابستان عاری از گلبرگ است. بنفشه معطر بومی اروپا و آسیاست، ولی در نواحی دیگر، از جمله آمریكای شمالی و استرالیا پرورش داده می شود. این گیاه به نام های عمومی بنفشه انگلیسی، بنفشه باغی نیز مشهور است.

 

این گیاه در نواحی مختلف ایران و به خصوص در قسمت های شمالی و مرطوب ایران رویش دارد.شب زنده داری و زیاد خوابیدن منجر به خشکی دِماغ می‌شود. شب کاری طولانی و زیاد بیدار بودن در افراد منجر به خشکی دِماغ می‌شود همچنین خوابیدن زیاد نیز همین عملکرد را در بدن فرد به وجود می‌آورد؛ فردی که ورزش سنگین انجام می‌دهد و یا شاطرهایی که جلوی تنور نانوایی کار می‌کنند نیز خشکی دِماغ دارند.

 

وقتی مغز مدام در حال فعالیت و چالش باشد تولید حرارت می‌کند و این حرارت از بین رفتن رطوبت را به همراه دارد که در ‌‌نهایت منجر به خشکی مغز می‌شود، در واقع هر مکانیزمی که منجر به کاهش رطوبت در مغز شود بی‌خوابی را در فرد ایجاد خواهد کرد. هر مکانیزمی که منجر به کم شدن رطوبت در مغز شود برای بی‌خوابی ایجاد خواهد کرد و گیاه بنفشه برای هر بیماری که پایه خشکی دارد کمک کننده است.

 

این گیاه به ویژه برای بیماری‌های پوستی از جمله خارش، خشکی و التهابات پوستی موثر است، بنفشه حاوی ماده لزج و مرطوب کننده موسیلاژ است که می‌تواند در بیماری‌های ریوی و خشونت صدا موثر باشد همچنین بنفشه می‌تواند در درمان آسم و آلرژی‌هایی که ناشی از گرما و خشکی است تاثیر مثبت بگذارد.

 

استفاده از دمنوش بنفشه برای درمان کم خوابی موثر است

 

این گیاه را می‌توان به شکل مالیدنی روغن یا کرم در بیماری‌های پوستی و به شکل عرقیجات و شربت استفاده کرد، که شربت آن در بازار موجود است و این شربت عمدتا برای مشکلات ریوی و ضد سرفه استفاده می‌شود؛ برای درمان کم‌خوابی نیز می‌توان بنفشه را به شکل دمنوش استفاده کرد.

 

بنفشه اسم فارسى است و عربى آن بنفسج مى‏باشد. نيز به فارسى كاكوش و به عربى فرفيرو گويند.

بنفشه گياهى است شناخته شده كه سابقه تاريخى چندين هزار ساله دارد. چنانچه در آيين ديرينه زرتشتى مورد ستايش بوده است. از نظر طبى و كارآيى، در اسلام روايات زيادى از پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم السلام در خواص طبى و معالجه بيماريها نوشته‏اند.

 

خواص دمنوش بنفشه

 

بنفشه معطر

 

نام های فارسی: بنفشه معطر، بنفشه

نام علمی: viola odorata

نام عمومی: sweet violet

نام انگلیسی: sweet violet

نام عربی: بَنَفْسَج (Banafsaj)

نام فرانسوی: violette odorante

نام آلمانی: Marzviole

نام خانواده: violaceae (بنفشه)

خواص دمنوش بنفشه

 

گیاه شناسی بنفشه

 

درمان بیماری‌های ریوی با مصرف گیاه بنفشه

 

توصیه می‌شود برای درمان کم خوابی یک تا دو بار در طول روز گیاه بنفشه استفاده شود اما برای بیماری‌های ریوی باید هر ۸ ساعت یک بار از آن استفاده کرد.

 

خواص دمنوش بنفشه

 

دارو شناختی و اثرات مهم

 

از زمان های دور از فرآورده های بنفشه تازه به صورت خوراكی و موضعی برای افراد سرطانی، به خصوص خرید دیلدو سرطان گلو، استفاده می شد. از دم كرده برگ ها در آب جوش و به نسبت 1 به 5 به صورت موضعی(مالیدنی) و یا به صورت كمپرس در دردهای موضعی می توان استفاده كرد.

 

برای چرب كردن گلو، برگ بنفشه را خشك و پودر كرده و در روغن زیتون بریزید. سپس دیلدو آن را به مدت 6 ساعت روی بخار بگذارید و بعد مصرف كنید. این روغن برای رفع خشكی گلو مفید است.از اثرات دیگر بنفشه می توان تسكین سر درد، ضد میگرن، رفع بی خوابی،ضد سرفه، تسكین آسم و برونشیت را نام برد. بنفشه معطر چون خاصیت معرق دارد، در تسكین علائم سرما خوردگی مؤثر است.از اسانس گل ها در رایحه درمانی، درمان برونشیت، خستگی زیاد و مشكلات پوستی استفاده می شود.

 

خواص دمنوش بنفشه

 

طریقه و میزان مصرف دمنوش بنفشه

 

 

دم كرده: بنفشه را به صورت سرد می نوشند.برای این كار حدود 70 گرم برگ های تازه را با آب سرد بشویید و آن را با نیم لیتر آب بجوشانید. بعد از حدود 12 ساعت وقتی آب سبز رنگ شد، آن را صاف كرده و در شیشه درب داری در یخچال گذاشته و هر دو ساعت یكبار مقداری از آن را بخورید. این دم كرده بهتر است هر روز تازه تهیه شده و اضافی آن دور ریخته شود.

 

كمپرس: برای تهیه استعمال خارجی، پارچه یا باند نخی را در دم كرده گرم وارد كرده و بر روی موضع قرار دهید و روی آن را با پارچه ضد آب(لاستیك پارچه نازك) بپوشانید و پس از سرد شدن، این كار را تكرار كنید.

 

روزانه دو قاشق غذاخوری گل خشك به صورت چای گرم یا دم كرده سرد(توضیح داده شده) و یا 5 گرم از ریشه در روز می توان مصرف كرد.از بنفشه داروهای نوینی در صنعت دارو سازی به صور مختلف تهیه شده كه طریقه و میزان مصرف آنها در راهنمای همراه دارو قید شده است( در خارج ایران).

 

خواص دمنوش بنفشه

 

استفاده دارویی هنوز در دارونامه ها وجود دارد. گل ها خاصیت مسهل دارند. در دارونامه انگلستان بهترین شكل استفاده از گل ها به صورت شربت است كه برای نوزادان نصف تا یك قاشق چایخوری و یا بیشتر، با مقدار مساوی روغن بادام مخلوط می شود. در قدیم شربت بنفشه را برای رفع تورم چشم ها، رفع بی خوابی، درمان یرقان، درمان تب و لرز، برطرف كردن چرك و تورم لوزه ها و صرع استفاده می كردند. جرالد، یكی از متخصصان گیاهان دارویی می گوید،برای تسكین تورم داخلی گوش، آرامش قلب، بر طرف كردن خشكی و گرفتگی گلو، بهبود سر درد و به عنوان خواب آور می توان از بنفشه معطر استفاده كرد.

 

از گل های بنفشه می توان مربای شیرینی تهیه كرد كه در زمان چارلز دوم به عنوان كنسروی مطلوب، با نام قند بنفشه یا violet plate در تمام داروخانه ها به فروش می رسید و بسیار پرطرفدار بود. این فرآورده خاصیت خلط آور دارد. گل های تازه برای افزودن به سالاد بسیار خوب است. همچنین جرالد می افزاید كه از برگ ها می توان در تهیه مرهم و ضماد جهت سوختگی ها استفاده نمود. او معتقد است كه اثرات آن بهتر از گل ختمی و تركیبات جیوه می باشد.

 

تمام بنفشه ها دارای طبیعت سرد و مرطوب هستند. وقتی سبز و تازه اند، به عنوان سرد كننده و پایین آورنده حرارت بدن، به صورت داخلی و خارجی، به كار می روند؛ مثلاَ در كاهش ورم چشم ها می توان از جوشانده گل وبرگ و برای تسكین سر درد از مرهم آن بر روی پیشانی استفاده نمود. این مرهم را می توان با اسانس گل سرخ هم مخلوط كرد.

 

گل و برگ بنفشه، به صورت فرآورده خوراكی، صفرا آور بوده و به خصوص برای بچه ها مناسب است (البته اثر برگ در این مورد قوی تر است). همچنین، گل های تازه یا خشك به شكل خوراكی، در رفع مشكلات ریوی مؤثرند.ریزوم به صورت خوراكی دارای اثرات قوی تهوع آور و مسهل می باشد و از این نظر شبیه ایپكاكوانا است.دانه ها خاصیت مسهلی و ادرار آور دارند و از آنها در مشكلات مجاری ادرار، به خصوص دفع سنگریزه در مجاری، استفاده می شود.در هومیوپاتی مدرن از تنتور گل تازه برای سرفه های اسپاسمی همراه با تنگی نفس و روماتیسم مچ ها استفاده می كنند.خواص گلوكزید موجود در گیاه هنوز به طور كامل مورد بررسی قرار نگرفته، ولی مطالعات اولیه حاكی از اثر آنتی سپتیكی آن است.

هورسان بازدید : 18 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:15 نظرات (0)

خواص دارویی و درمانی دمنوش گزنه

دمنوش گزنه، نیروی جنسی را تقویت می‌کند.

برای کبد مفید است.

برگ گزنه برای برطرف نمودن درد رماتیسم و زگیل مفید است.

برای پاک کردن مثانه، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید و بنوشید.

برای التیام زخمها و زخمهای سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده کنید.

برای برطرف کردن کهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان وسایل جراحی دامپزشکی در روز بنوشید.

این دمنوش انرژی زا بوده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

درد نقرس را کاهش می‌دهد.

 

از دیگر خواص دمنوش گزنه، جلوگیری از ریزش موی سر می‌باشد.

برای برطرف کردن ناراحتیهای زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده کنید.

ناراحتی‌های کلیه را برطرف می‌کند.

ضماد آن درد عضلانی را برطرف می‌کند.

ضد اسهال است به ویژه برای رفع اسهال‌های خطرناک بکار می‌رود.

کرم معده و روده را می‌کشد.

 

خواص دمنوش گزنه

موارد منع مصرف دمنوش گزنه:

دمنوش گزنه اگر بیش از حد مصرف شود ممکن است برای روده ها و کلیه ها مضر باشد.

گاهی اوقات دیده می‌شود که مصرف دم کرده ریشه این گیاه منجر به سوءهاضمه خفیف، اسهال یا دیگر ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

برخورد برگ‌های این گیاه به پوست یا خوردن گیاه قبل از خشک شدن یا دم کردن نیز می‌تواند باعث بروز واکنش‌های حساسیتی در سطح برخورد شود.

با توجه به اینکه این گیاه خاصیت دیورتیکی دارد، باید از مصرف آن به همراه داروهای مدر پرهیز کرد.

علاوه بر این از آنجا که گزنه تا حدودی می‌تواند باعث کاهش فشارخون شود، باید از مصرف آن با داروهای ضدفشارخون بالا یا افزاینده فشارخون خودداری کرد.

مصرف این دمنوش به همراه داروهای آرام‌بخش و ضداضطراب و برخی از داروهای آنتی‌هیستامینک می‌تواند باعث تشدید اثر آنها شود که باید در این مورد دقت کرد.

داروهای کاهنده قندخون نیز نباید به همراه این ماده مصرف شوند.

خواص دارویی و درمانی دمنوش گزنه

 

گزنه درمان‌کننده بواسیر است.

گزنه سرشار از سیلیس و عنصر بور می‌باشد که برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان موثر است. پوکی استخوان در نتیجه‌ی از بین رفتن املاح معدنی از بدن بروز می‌کند که معمولاً از پنجاه سال به بعد افراد را مبتلا می‌کند.روش استفاده: 3 قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. روزانه 4 تا 5 فنجان از این دم کرده میل کنید.

 

ریشه‌ی گزنه برای مقابله با مشکلات پروستات

 

مصرف مواد غذایی چرب و شیرین و غیره باعث می‌شود که بدن مازاد سموم دفع نشده را در بدن نگه دارد. برای همین لازم است هر از گاهی به خصوص در فصل بهار به فکر سم زدایی از بدن باشید. خوشبختانه گزنه به عملکرد برخی از ارگان‌های بدن مانند کلیه‌ها کمک می‌کند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این گیاه به دفع سموم بدن مانند اوره کمک زیادی می‌کند.روش مصرف: 3 قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. به مدت 3 هفته روزانه 2 تا 3 فنجان از این جوشانده میل کنید.

 

گزنه برای مقابله با تب یونجه

 

تب یونجه همان حساسیتی است که در فصل بهار گریبان خیلی‌ها را می‌گیرد. برای پیشگیری یا تسکین این حساسیت می‌توانید به سراغ گزنه بروید.روش مصرف: 3 قاشق غذاخوری برگ گزنه‌ی خشک را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. به مدت 3 هفته هر روز از این دم کرده میل کنید.

 

 

گزنه برای مقابله با خستگی

 

اگر مدام احساس خستگی می‌کنید گزنه را دریابید. این گیاه سرشار از ویتامین C و آهن می‌باشد و برای رفع خستگی‌های جسمی و روحی مناسب است. گزنه انرژی زا بوده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و برای همین هم کمک می‌کند خیلی زود سرپا شوید.روش مصرف: 3 قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید و روزانه 4 تا 5 فنجان از آن بنوشید. 

 

گزنه برای آقایانی که پروستاتشان بزرگ شده مفید است. به عقیده‌ی محققان ریشه‌ی این گیاه حاوی «لکتین»، «تانین»، «گلیکان» و «لیگنان» هایی می‌باشد که مانند هورمون‌های زنانه عمل می‌کند و تأثیر مثبتی روی غده‌ی پروستات می‌گذارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف ریشه‌ی گزنه برای درمان مشکلات پروستات (غیر سرطانی و خوش‌خیم) مفید است.

 

روش استفاده: یک قاشق غذاخوری ریشه‌ی گزنه را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید و به مدت سه هفته روزانه 4 فنجان از این دم کرده بنوشید. یا اینکه از کپسول‌های گزنه استفاده کنید. می‌توانید با پزشکتان مشورت کرده و کپسول‌های 300 میلی‌گرمی گزنه مصرف کنید. توجه داشته باشید آقایانی که موقع ادرار کردن مشکل دارند نباید بدون مشورت با پزشک از ریشه‌ی گزنه استفاده کنند.

 

دانه‌های گزنه برای مقابله با اسهال

 

دانه‌ها و برگ‌های گزنه یک درمان فوق‌العاده برای اسهال می‌باشند. این دانه‌ها سرشار از پروتئین، موسیلاژ و روغن‌های چرب هستند.روش استفاده: یک قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید و در طول روز از این جوشانده میل کنید.

 

گزنه برای پوست‌های چرب

 

گزنه برای افرادی که پوست خیلی چرب، کثیف و پر از آکنه دارند خوب است. به خاطر اینکه خواص قلیایی دارد.روش استفاده: بر گ های گزنه‌ی تازه را بجوشانید و آب کش کنید. سپس اجازه دهید برگ‌ها خنک شود. این برگ‌ها را بکوبید و به صورت مرهم (هر هفته دو مرتبه) روی پوست بگذارید. همچنین لازم است که یک قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را با یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه دم کنید و روزانه 3 مرتبه یک فنجان از آن بنوشید.

 

اگر مدام احساس خستگی می‌کنید گزنه را دریابید. این گیاه سرشار از ویتامین C

و آهن می‌باشد و برای رفع خستگی‌های جسمی و روحی مناسب است. گزنه

انرژی زا بوده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و برای همین هم کمک می‌کند خیلی زود سرپا شوید

گزنه برای سم زدایی از بدن

 

یا اینکه از کپسول‌های 500 میلی‌گرمی استفاده کنید (طبق نظر پزشک یا داروساز). توجه داشته باشید که می‌توانید از آب گزنه برای رفع کم خونی و خستگی مفرط استفاده کنید. برای این کار لازم است که برگ های تازه این گیاه را میکس کرده و آب آن را صاف کنید. هر هفته 3 مرتبه به میزان 15 میلی‌لیتر از این آب میل کنید.

 

گزنه ادرارآور است

 

بر گ های گزنه ادرارآور است. در واقع برای افزایش میزان ادرار و تمیزی مجاری اداری از شر عفونت و یا برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه مفید است.روش مصرف: یک تا دو مشت برگ تازه‌ی گزنه را در یک لیتر آب ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس صاف کنید. به مدت 3 هفته روزانه دو تا سه فنجان از این جوشانده را میل کنید.

 

خواص دمنوش گزنه

هورسان بازدید : 36 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:12 نظرات (0)

خواص بی نظیر روغن سیاه دانه از نظر طب سنتی

خواص سیاه دانه و روغن سیاه دانه

بهترین روش کاشت مو سیاه دانه و روغن آن موثرترین و مفیدترین چیزی است که برای تقریباً هر بیماری، الرجی یا حساسیت و حتا بیماری های جدی مانند نفستنگی (asthma ) ، شکر یا دیابیت، اختلالات در سیستم دفاعی بدن، زردی یا (hepatitis) ،ایدز (AIDS) و حتا سرطان دارو میباشد. حدیث بخاری شریف هم این موضوع را تایید میکند که سیاه دانه درمان هر مرض به غیر از مرگ است. 

 

خواص سیاه دانه در طب اسلامی

مصرف سیاه دانه در طب اسلامی تاکید شده است و امامان و پیامبر اکرم (ص) از خواص آن برای درمان دردها نام برده اند.پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرمود: "ما من داء إلا فی الحبة السوداء منه شفاء إلا السام" یعنی هیچ بیماری نیست مگر شفای آن در سیاه دانه است جز مرگ.

 

امام رضا علیه السلام درباره خواص اعجاب انگیز سیاه دانه می فرماید: در سیاهدانه برکت است. در چهل چیز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سیاهدانه را بر گزیده است.

 

مطابق توصیه امام رضا علیه السلام سیاه دانه و بوییدن گل نرگس خاصیت ایمنی در برابر زکام را دارند. امام رضا (ع) می فرماید: وَلیشُمَّ النَّرجِسَ ؛ فَإِنَّهُ یأمَنُ الزُّکامَ ، وکذلِک الحَبَّةُ السَّوداءُ،؛ گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنی می‏بخشد و همچنین است سیاه دانه.

 

خواص بی نظیر روغن سیاه دانه از نظر طب سنتی

 

۱- استعمال بیرونی یا مالیدنی

 

– درمان سرفه های سرد ناشی از سرما، درد سینه و تنگی نفس

 

– خارج کردن جنین مرده و زنده و پرده های جنین

 

– درمان سیروز، آسیت و کبد چرب

 

– درمان لک و پیس صورت

 

– درمان گرفتگی های عضوی یا روده ها، دفع باد

 

– رفع خال، زگیل، ترک پوست بدن، پیسی، پسوریازیس و اگزمای ترشح دار ( که باید با کمی سرکه مخلوط شود)

 

– درمان فلج، درد سرد مفاصل، خواب رفتگی دست و پا و خستگی ها ی مزمن

 

– مالیدن ( و نیز خوردن) روغن مخلوط با روغن زیتون و کندر برای افزایش نیروی جنسی مفید است.

 

– چکاندن روغن در بینی گرفتگی بینی را باز می کند و در فلج عصب صورتی موثر است.

۲- استفاده خوراکی

 

– خوردن روغن سیاه دانه به دفع سنگهای ادراری ، سوزش ادرار و بزرگی پروستات موثر است.

 

میزان مصرف خوراکی در سرد مزاجان تا ۸ گرم در روز و در گرم مزاج ها تا ۲ گرم است.

 

این گیاه یکی از مهم ترین و بزرگترین شفا بخشِ هر زمان بوده و به شیوه های مختلف و موارد گوناگون مانند تقویت سیستم دفاعی بدن، تصفیه خون و حمایت از طول عمر سالم مورد استفاده قرار میگرفت.

 

اسمِ بیالوژیکی سیاه دانه (Nigella sativa) میباشد که عمدتاٌ در مناطق مدیترانه و سایر مناطق دیگر جهان از جمله عربستان سعودی، افریقای شمالی و بخش های از آسیا نیز کشت میشود. سیاه دانه برای اولین بار در مصر شناخته شد و از فواید آن در کتاب مقدس انجیل نیز ذکر گردیده است. دانشمندان یونانی در قرنِ اول سیاه دانه را برای معالجۀ سردردی، بندش بینی، درد دندان، و کرم های روده توصیه مینمودند. دانشمند معروف مسلمان ابن سینا در کتاب خیلی مهشور و مهم خود که تا هنوز در دنیای طبابت ارزش خود را دارا است، در بارۀ سیاه دانه چنین گفته که این دانه باعث تحریک انرژی مثبت بدن انسان میشود و به همین طریق باعثِ رفع خسته گی جسمی و روحی میگردد.

 

سیاه دانه یا سیاه تخمه که به عربی شونیز گفته می شود، گیاهی است که دو گونه از آن در ایران وجود دارد. سیاه تخمه مزروع NIGELLA SATIVA که روی نان می ریزند و سیاه دانه دشتی یا وحشی Nigella arvensis یکی از ترکیبات این گیاه روغن سیاه دانه است که هم دارای مصرف خوراکی و هم دارای مصرف مالیدنی است:

 

 

استفاده از روغن سیاه دانه

خواص بی نظیر روغن سیاه دانه از نظر طب سنتی

 

نبایدهای مصرف سیاهدانه

 

مصرف بیش از حد سیاهدانه برای خانم‌های باردار مضر است. علاوه بر این نکته مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشیم این است که مصرف پودر سیاهدانه بیشتر از سه ماه تولید سم در بدن کرده و عوارض جانبی زیادی دارد. به هیچ عنوان نباید روغن سیاهدانه داخل بینی چکانده شود و برای رفع التهاب سینوس و حساسیت می‌توان این روغن را اطراف بینی مالید.

هورسان بازدید : 16 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:11 نظرات (0)

فواید دارویی و درمانی گیاه ریواس

كمتر كسي پيدا مي‌شود كه نوشيدن يك ليوان شربت ريواس خنك و تگري نيشابور را در فصل‌هاي گرم سال تجربه نكرده باشد چرا كه مادرها و مادربزرگ‌ها هميشه معتقد بودند ريواس حال‌مان را جا مي‌آورد و در عين حال كلي خاصيت به بدن‌مان مي‌رساند!

 

سایر مصارف ریواس

 

ریواس به علت خاصیت اسیدی، برای پاک کردن ظروفی که آثار سوختگی مواد غذایی در آنها به جای مانده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.افرادی که موی آن ها قهوه ای کم رنگ است.

 

با استفاده از ریشه ی این گیاه می توانند به رنگ موی طلایی دست یابند. برگ های ریواس را می توان به عنوان حشره کش موثر برای دفع حشرات به کار برد.ریواس با طعم منحصر به فرد خود، در بیشتر پس غذاها (دسرها ) و شیرینی ها استفاده می شود. تا پیش از سده ی 18 کاربردی در پخت غذا نداشت.گیاه یاد شده تا یکی دو روز در یخچال قابل نگهداری است. برای نگهداری طولانی تر ریواس، پس از بریدن ساقه ها، آن را منجمد می کنند.

 

اگر ساقه های ریواس به طور خام مصرف شود، به شدت ترش خواهد بود. به طور معمول آن را با شکر یا

عسل می پزند و یا در کیک ها مورد استفاده واقع می شود.همچنین به تنهایی یا همراه یا توت فرنگی در تهیه ی ژله و مرباها به کار می رود. چاشنی هایی که با ریواس مصرف می شوند، عبارتند ازلیمو ، دارچین و زنجبیل.

 

صفرا و دل به هم خوردگی را رفع می کند و برای حصبه و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و کرم کُش است. خوردن ریواس را نباید در برنامه ی غذایی از یاد بُرد. ریواس را برای تهیه ی خورش، کمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار می دهند. سعی کنید در مصرف ریواس زیاده روی نکنید.

 

مفیدترین طریقه مصرف آن، مصرف آب ریواس همراه با آب

 

هویج ، کرفس ، خیار و سیب می باشد که یک سوم آب ریواس و دو سوم بقیه مواد است.

 

ریواس اثر ملین داشته و اشتها آور است و برای

 

افزایش اشتها و یبوست مفید می باشد. مصرف ریواس برای مبتلایان به سنگ کلیه و ناراحتی های مثانه خطرناک است.

 

شیر مادرانی که ریواس می خورند، در نوزادان تولید

 

اسهال می کند. ریواس، مقوی قلب و اعصاب بوده و برای درمان بواسیر مفید است.

 

فواید دارویی و درمانی گیاه ریواس

 

البته آشنايي با ريواس فقط به شربت ختم نمي‌شود و با آن مي‌توانيد خورش، آبگوشت، اشكنه، سالاد، كوكو و حتي لواشك هم تهيه كنيد. ريواس سرشار از عناصر معدني و انواع ويتامين‌هاست و به هضم غذا كمك مي‌كند. حال اگر كنجكاو شده‌ايد كه با ساير خواص و مضرات احتمالي اين گياه خوش‌رنگ و لعاب و دستورات غذايي آن آشنا شويد، با دلگرم همراه باشيد.

 

ریواس یا ریباس، گیاهی است از تیره ی ترشک ها ( هفت بندها ) و دارای ساقه های هوایی و برگ های آن محتوی مواد ذخیره ای و اسیدی است و به همین جهت مورد استفاده ی خوراکی قرار می گیرد.ریواس هنگام بهار در نواحی گوناگون ایران، دامنه ی کوه ها، کنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب های راکد می روید و برگ ضخیم و گوشت دار این گیاه مصرف غذایی دارد. تکثیر ریواس معمولاً با کشت در خزانه و انتقال به کشتزار و یا از طریق کشت بذر تازه صورت می گیرد.

 

فواید دارویی و درمانی گیاه ریواس

 

خواص درمانی ریواس

ریواس طبیعت سرد دارد و دارای ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی است. برای تمامی اعضای بدن، ماده ی غذایی بسیار ممتازی شمرده می شود و اثر شگفت انگیز و معجزه آسایی دارد. قابض است و برای تقویت

معده و کبد مفید می باشد. خوردن ریواس برای بیماران تب دار و بی اشتها مفید بوده و یرقان ، وسواس ، سستی را درمان می نماید. در این گونه موارد می توان 100 گرم از آب ریواس یا رب ریواس را میل کرد.

 

ریواس به عنوان فعال کننده ی عملکرد دستگاه گوارش، ناقل نمک های صفراوی و محرک ترشح کبد شناخته شده است. نخستین کار کرد آن در دهان این است که با تحریک جوانه های چشایی به واسطه ی مزه ی تلخ خوشایندش، موجب پاک شدن حفره ی دهان شده ودهان را برای چشیدن غذای بعدی آماده می سازد. این گیاه در معده سبب افزایش ترشح معدی و تحریک آن می شود. در نتیجه به طور کلی باعث بهبود عملکرد معده می گردد.

 

زخم های چرکی سطحی و سوختگی های حاصل از حرارت کاربرد دارد.

 

ارزش غذایی ریواس

ارزش تغذیه ای 85 گرم ریواس

انرژی ... 29 کیلو کالری

چربی ... 2/0 گرم

پروتئین ... 8/0 گرم

کربوهیدرات ... 7 گرم

کلسیم ... 266 میلی گرم

سدیم ... 5 میلی گرم

پتاسیم ... 148 میلی گرم

ویتامین ث ... 7 میلی گرم

ویتامین آ ... 100 تا 300 واحد بین المللی.

 

علاوه بر این با تحریک ترشح نمک های صفراوی از کبد، به تنظیم جذب چربی از روده کمک می کند.ریواس خاصیت مسهلی، ضد التهابی و متعادل کننده ی عملکرد روده ها (درمان یبوست و اسهال) را داشته و در درمان یرقان، خونریزی معدی- روده ای، اختلال قاعدگی، ورم ملتحمه ی چشم، جراحات ناشی از ضربات و صدمات جسمانی،

هورسان بازدید : 61 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:8 نظرات (0)

خواص دارویی و درمانی عرق گشنیز در طب سنتی

گشنیز سبزی لینک  ای با طبیعت سرد و خشک است. کسانی که بیخوابی دارند میتوانند در وعده شام خود از این سبزی استفاده کنند زیرا خاصیت خواب آور بودن دارد . درمان جوش های دهان و تسکین درد دهان با این سبزی امکان پذیر است. گشنیز مانع ترش شدن غذا در معده میشود همچنین درد صفرا را تا حد بسیار زیادی تسکین می دهد. تخم گشنیز برای درمان وسواس و خفقان بسیار خوب است .

 

براي درمان سرطان پوست چه زخمي يا غيرزخمي از پماد گشنيز استفاده كنيد. طرزتهيه: سرب را با آب گشنيز بساييد و با روغن گل سرخ مخلوط كنيد. البته سرب مسموميت ايجاد مي كند بهتر است با نظر پزشك باشد.

خواص عرق گشنیز ضد حساسیت

مقدار مصرف عرق گشنیز

 

مقدار مصرف عرق گشنیز در بزرگسالان: روزی سه بار یک استکان عرق گشنیز قبل از غذا میل شود.

مقدار مصرف عرق گشنیز در کودکان: روزی سه بار نصف استکان عرق گشنیز قبل از غذا میل شود.

 

مورد احتیاط مصرف عرق گشنیز

کودکان زیر۷ سال و افراد با فشارخون پائین از عرق گشنیز با احتیاط مصرف کنند.

 

نسخه رفع حساسیت و آلرژی با عرق گشنیز:

۱- عرق گشنیز: روزی سه بار یک استکان قبل از غذامیل شود.

۲- خــاکشیر هر صبح و شب یک قــاشق غذاخوری دریک لیوان آب ولرم حل کرده قبل از غذا میل شود.

۳- روغن زیتون روزی ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری مصرف شود

۴- سبزیجات و میوه جات فصل بیشتر میل شود.

 

خواص دارویی و درمانی عرق گشنیز در طب سنتی

 

دم كرده تخم گشنيز از سيلان مني جلوگيري مي‎كند.

مقدار خوراك تخم گشنيز ۲ تا ۶ گرم در ۱۰۰ سي‎سي آب است.

زيادخوردن گشنيز فراموشي و اختلال حواس ايجاد مي‎كند.

خوردن زياد گشنيز باعث ضعف نيروي جنسي و تقليل و كم‎شدن اسپرم مي‎شود.

كساني كه تنگي نفس دارند گشنيز براي آن‎ها خوب نيست.

تخم گشنيز قاعده‎آور است به صورت دم كرده ميل شود.

گشنيز مقوي مغز است.

سعي كنيد شب‎ها زياد گشنيز نخوريد چون باعث مي‎شود خواب‎هاي پريشان ببينيد.

خوردن زياد گشنيز باعث لكنت زبان مي‎شود.

 

تخم گشنيز محرك اشتها و محلل غذا است به صورت دم كرده ميل شود.

تخم گشنيز ضدكرم و از رشد آن در معده جلوگيري مي‎كند.

براي شب كوري آب گشنيز را با گلاب مخلوط كرده به چشم بماليد.

براي خارش پوست آب گشنيز را با عرق كاسني مخلوط كرده به پوست بماليد.

براي سوزش و سختي ادرار آب گشنيز ۴ قاشق همراه يك ليوان عرق خارخاسك يا خارشتري استفاده شود.

براي شب ادراري كمي گشنيز همراه شكر ميل شود.

براي اوره خون يك قاشق چاي‎خوري تخم گشنيز با يك سوم استكان آبغوره خيسانده سپس مخلوط با آب ميل شود.

براي سوءهاضمه و نفخ از دم كرده تخم گشنيز استفاده شود.

براي سينوزيت ۵ گرم تخم گشنيز در ۳۰۰ سي‎سي آب جوشانده صاف نموده استنشاق نماييد.

جهت درمان ورم رگ بيضه گشنيز تازه + عسل + روغن زيتون مخلوط نموده به صورت ضماد بگذاريد.

 

خواص عرق گشنیز ضد حساسیت

خواص عرق گشنیز

عرق گشنیز از خواص فراوانی بهره مند می باشد . برخی از خواص عرق گشنیز به شرح زیر می باشند :

آشامیدن یک لیوان عرق گشنیز در طول روز فشار خون را کاهش می دهد . علاوه بر این نوشیدن عرق گشنیز پیش از خوردن غذا از بروز نفخ و سوء هاضمه پیشگیری نموده و برای جلوگیری از ناراحتی های معده نیز سودمند است .

عرق گشنیز ضد تشنج بوده و باعث شادی و نشاط می شود . افزون بر این از خاصیت مدر بودن و خواب آوری نیز بهره مند می باشد .

برای افزایش اشتها و تقویت نمودن قلب و روده آشامیدن عرق گشنیز سودمند می باشد . علاوه بر این عرق گشنیز مغز و کبد را تقویت نموده و در درمان سوزش زبان موثر است .

مصرف عرق گشنیز برای نیرومند ساختن حافظه مفید بوده و در درمان بیماری هایی مثل بواسیر , دیابت , اسید اوریک و خون ریزی داخلی موثر می باشد .

برای رفع خستگی و تقویت اعصاب توصیه می شود که روزانه دو فنجان عرق گشنیز در صبح و عصر بیاشامید

دیگر فواید

 

براي درمان اگزما آش آبغوره كه در آن گشنيز و برگ چغندر باشد مؤثر است.

براي تشنج ۵ گرم گشنيز در ۱۵۰ سي‎سي آب دم كرده به ۳ نوبت بنوشيد.

براي برطرف شدن خارش چشم يك قطره آب گشنيز با احتياط در چشم بچكانيد.

براي ديفتري آب گشنيز + آبغوره مخلوط كرده غرغره كنيد بهتر است بيمار حتماً نزد پزشك برود.

براي برفك دهان آب گشنيز را مزمزه كنيد.

براي مخملك آب گشنيز + آب هندوانه + شيرخشت مخلوط كرده سه روز اول روزي ۳ قاشق بخورند.

براي تورم زبان گشنيز را بجويد.

براي درمان خارش بدن، مقعد و رحم، آب گشنيز را با آرد به صورت ضماد بگذاريد.

براي درمان ضربان چشم و پرش پلك گشنيز را با شير دختر مخلوط كرده به صورت ضماد بگذاريد.

 

براي اختلال حواس كه با عصبانيت همراه باشد آب گشنيز + آب ليمو شيرين + كمي عرق كاسني صبح ناشتا يك ليوان ميل كنند.

براي تسكين درد صورت (نورالژي فاسيال): سر و صورت را با دم كرده تخم گشنيز بخور دهيد و ۵ گرم تخم گشنيز در ۱۵۰ سي‎سي آب دم كرده روزي ۳ استكان ميل شود.

كساني كه ديابت دارند روزي ۲ گرم تخم گشنيز را دم كرده هر ماه سه روز بيشتر ميل نشود.

 

براي درمان چين و چروك صورت ۱۰ گرم تخم گشنيز + ۱۰ گرم اسطوخودوس + ۱۵۰ سي‎سي آب را ۱۵ دقيقه دم كرده سپس صاف نموده وقتي سرد شد با چهار قاشق عسل مخلوط كرده و يك قاشق روغن زيتون به آن اضافه كرده به صورت ماسك بماليد.

براي درمان غلظت خون از جوشانده تخم گشنيز استفاده شود.

براي درمان برص از آش گشنيز با آبغوره استفاده شود.

آش گشنيز براي كهير مناسب است.

براي تسكين درد گوش و درد عصب صورت يك قاشق غذاخوري پودر تخم گشنيز را در يك ليوان آب بجوشانيد و گوش را بخور دهيد.

براي تقويت حافظه ۱۵ گرم تخم گشنيز و ۱۵ گرم تخم شنبليله را با هم كوبيده با عسل مخلوط كرده صبح به صبح يك قاشق ميل شود.

براي سردردي كه از حرارت بدن توليد شده باشد تخم گشنيز را كوبيده در سركه خيس كرده به سر بمالند.

براي درمان گوش درد و كري گشنيز خشك را جوشانده ۵ گرم در ۱۰۰ سي‎سي آب جوشانده هر ساعت يك قاشق به مدت ۳ روز ميل شود.

هورسان بازدید : 36 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:7 نظرات (0)

فواید دارویی و درمانی سرخارگل

یک گیاه دارویی است که استفاده آن در امریکای شمالی و اروپا بسیار معمول است و به عنوان دارویی برای بهبود سرماخوردگی فروخته می‌شود.گیاهی است دو ساله یا بیشتر با قوام سخت که دارای ریشه ای منفرد با چندین شاخه فرعی می باشد .شاخه منفرد یا چند گانه ، با ارتفاع 10 تا 50 سانتی متر که برگهایی با اشکال خنجری تا بیضوی با حاشیه ای دندانه دار، بصورت متناوب بر روی آن قرار می گیرند.

 

تداخلات داروئی سرخارگل

 

در صورت مصرف توام با کتوکونازول در درمان بیماریهای قارچی ناحیه رحم موارد عود را به میزان زیادی افزایش می دهد.

 

مصرف در دوران بارداری

 

با توجه به عدم وجود مطالعات کافی با احتیاط مصرف گردد.

 

مصرف در دوران شیردهی

 

با توجه به عدم وجود مطالعات کافی با احتیاط مصرف گردد.

 

فواید دارویی و درمانی سرخارگل

 

با مصرف سرخارگل خواهید دید که خیلی زود بدنتان جان می‌گیرد و تقویت می‌شود.مانند زمان‌هایی که سرماخورده‌اید به مدت یک هفته هر روز چهار فنجان دمنوش سرخارگل مصرف کنید. همچنین می‌توانید 30 قطره از تنتور این گیاه را در یک لیوان آب بچکانید و هر روز 3 مرتبه میل کنید. برای تهیه‌ی دمنوش نیز نصف قاشق چای‌خوری ریشه‌ی گیاه سرخارگل را با 150 میلی‌لیتر آب به مدت 15 دقیقه دم کنید.

 

سرخارگل برای مقابله با التهاب مثانه

 

اگر دچار التهاب مثانه شده‌اید نیز می‌توانید به گیاه سرخارگل اعتماد کنید. این گیاه حاوی «آلکامیدهایی» است که برای مقابله با باکتری‌ها و قارچ‌ها موثر است.

 

توجه توجه: مصرف گیاه سرخارگل برای دیابتی‌ها، افرادی که بیماری‌های خود ایمنی مبتلا هستند و همچنین برای افراد آلرژیک توصیه نمی‌شود.

 

موارد منع مصرف و احتیاط در سرخارگل

 

در افرادی که سابقه حساسیت دارند مصرف نوع تزریقی ممنوع است .

در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بدلیل تحریک سیستم ایمنی و شعله ور شدن بیماری مصرف سرخارگل ممنوع است .

در بیماران ایدزی به دلیل افزایش میزان ترشح اینترفرون آلفا و فاکتور نکروز توموری آلفا علی الرغم افزایش گلبولهای سفید که برای این بیماران مفید می باشد ، به طور متناقضی منجر به افزایش وخامت بیماری می گردد و منع مصرف دارد .

 

در انتهای شاخه ها گل منفرد به رنگ بنفش مایل به صورتی قرار دارد .گیاه بومی آمریکای شمالی می باشد و در اروپا کشت می گردد.در ایران بصورت کاشته شده یافت می شود.پلی یین ، پلیوینیل ، روغن فرار ، رزین ، الکیلامید و هتروپلی ساکاریدها از ترکیبات اصلی می باشند.

 

اکیناسه یا سرخارگل: یک گیاه زمستانی تمام‌عیار

خواص سرخارگل

ضد عفونت : با اثر مستقیم و غیر مستقیم منجر به مسدود شدن مسیر متابولیسم ( سیستم هیالورونیک/ هیالورونیداز) گشته و بدین ترتیب رشد باکتری ها متوقف می گردد.

ضد التهاب : بدلیل وجود الکیلامید ها و پلی ساکاریدها اثر ضد التهابی موضعی دارد .

افزایش قوای ایمنی : با افزایش میزان گلبولهای سفید ، افزایش بلع عوامل خارجی ( فاگوسیتوز ) منجر به افزایش مقاومت بدن در برابر بیماریها می گردد .

اکیناسه یا سرخارگل: یک گیاه زمستانی تمام‌عیار

روش مصرف سرخارگل

 

به صورت دمنوش: یک قاشق چای‌خوری ریشه‌ی سرخارگل را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. هر روز قبل از سه وعده‌ی غذایی (صبح، ظهر، شب) یک فنجان از این محلول صاف شده را نوش جان کنید. این دوره را 7 تا 10 روز ادامه دهید.

 

گیاه سرخارگل برای مقابله با سرماخوردگی

 

شهرت اصلی این گیاه برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی است. اگر سرماخورده‌اید به جای اینکه دفترچه به دست روانه‌ی مطب دکتر شوید و کلی آنتی‌بیوتیک بی‌اثر نوش جان کنید به سراغ این گیاه بروید. حواستان باشد آنتی‌بیوتیک‌ها همه‌ی میکروب‌ها را می‌کشند حتی میکروب‌های مفید را که برای مقابله با سرماخوردگی لازم‌اند.این گیاه برای مقابله با بیماری‌های تنفسی فوق‌العاده است برای همین در رفع برونشیت هم موثر عمل می‌کند.

 

در بیماریهای خود ایمنی ( آرتریت روماتوئید ، لوپوس ) بدلیل تحریک سیستم ایمنی منجر به افزایش آسیب بیماری می گردد .

در فرم حاد و پیشرفته بیماری سل بدلیل مشابهت ترکیبات سرخارگل ( آرابینوگالاکتانی) با دیواره سلولی مایکوباکتریوم منجر به تضعیف پاسخهای گلبولهای سفید ( لنفوسیت ) می گردد و منع مصرف دارد .

در سرطانهای خون که با افزایش گلبولهای سفید خون تظاهر می کنند ، مصرف سرخارگل ممنوع است .

در مواردی که بصورت تزریقی استفاده می شود عوارضی کوتاه مدتی چون تب ، استفراغ و تهوع گردد.

در کلاژنوز بواسطه تحریک فیبروبلاست ها منع مصرف دارد.

مصرف بیشتر از 8 هفته بطور مداوم توصیه نمی گردد.

هورسان بازدید : 26 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:6 نظرات (0)

خواص بی نظیر و معجزه آسا گیاه دارویی گلرنگ

که در بعضی از استان‌های جنوبی مانند کرمان گل خشت نیز نامیده می‌شود[نیازمند منبع] (نام علمی: Carthamus tinctorius) بومی ایران است و در حال حاضر در بیشتر نقاط دنیا کشت می‌شود. گیاهی است یکساله که ارتفاع آن به حدود ۶۰ سانتیمتر می‌رسد. برگ‌های آن پهن، دندانه دار و بدون دمبرگ می‌باشد. رگبرگ‌ها در قسمت زیرین برگ کاملاً نمایان است. گلهای آن منفرد، لوله‌ای و به رنگ زرد مایل به قرمز است که در انتهای ساقه ظاهر می‌شود. میوه آن سفید و به صورت فندقه بوده که انتهائی آن دارای دسته‌ای تار نازک است.

 

و ارگر آن را داخل آش ماش يا آش نخود کرده بخورند براي اعتدال اخلاط مفيد است ومسهل بلغم خام و مواد سوخته مي باشد. اگر 40 گرم شيره آن را با قند و شکر سرخ و يا عسل بخورندبراي استسقاي عمومي يا خيز عمومي بدن مفيد است و اگر کمي نمک هندي نيز در آن بريزند اثرش در ازديا ترشح ادرار بيشتر مي شود(نمک هندي که دربازار به همين نام عرضه مي شود،در هندوستان از خاکستر برگ تعدادي از گياهان نظير کهار ،تربو توتون،موز نخود و...مي گيد مقدار خوراک 6-5 گرم است.)خوردن شير ه تخم گلرنگ که فلوس خيار شنبر در آن حل شده باشد براي کاهش تب بلغمي بسيار موثر است.اين دارو منضج يعني اعتدال دهنده اخلاط استو اخلاط منجمد را مي گدازدو اخلاط رقيق را غليظ مي کند .

 

به همين دليل اين دارو را نبايد بعد از شير گاو يا گوشفند خورد زيرا آن را منجمد و منعقد مي سازدو براي معده مضر است و از اين نظر بايد با انيسون و شيريني خورده شود. مقدار خوراک تخم گلرنگ 40-20 گرمو اسراف در خوردن ان مضر است و بايد کمتر از مقدار معينه براي خوراک خورده شود.جانشين ان از نظر خواص حبةالخضرا يا ميوه درخت بطم است.تخم گلرنگ را در شيسر مخلوط مي نمايند و مي خورند.معمولا در هر 500 گرم شير 40 گرم تخم گلرنگ مقشر داخل مي کنند و نصف ان را مي خورند تا عمل کند.روغن تخم گلرنگ از نظر خواص شبيه روغن گزنه است و کمي ضعيفتر از آن و همان طور شير را منعقد مي کند و به اصطلاح مي برد.و آب را جدا مي سازدو روغن نوع اهلي تابستاني ان مسهل خوبي است.

 

خواص بی نظیر و معجزه آسا گیاه دارویی گلرنگ( کاجیره یا کاغاله)

 

خواص بی نظیر و معجزه آسا گیاه دارویی گلرنگ( کاجیره یا کاغاله)

مشخصات ؛گلرنگ یا کاجیره یا کاغاله

گیاهی است یکساله،ارتفاع ان در حدود 65/0 متر کمی خاردار و منظره کلی ان بخصوصگلهایش شباهت با خارخسک دارد.برگهای آن بدون دمبرگ پهن و موجدار با دندانه های منتهی به خارهای ظریف است.رگبرگهادر سطح زیرین برگ برجسته و نمایان می باشد.گلهای ان منفرد در یک طبق کوچک لوله ای و زرد رنگ مایل به قرمز در انتهای شاخه گلدار ظاهرمی شود.میوه ان فندقه سفید رنگ که در قسمت بالای آن دسته ای تار نازک وجود دارد.

 

خواص و کاربرد گلرنگ

 

از گلهاي گلرنگ براي رنگين کردن غذا به جاي زعفران استفاده مي کنند و از روغن دانه ان نيز به عناون روغن نباتي مايع کم ضرر خيلي استقبال مي شود.در تمام مناطق شرقي آسيا از چين تا هندوستان و نواحي جنوب شرقي آسيا از گلهاي گلرنگ به عنوان داروي محرک ،مسکن و مسهل و معرق از جوشانده 20 گرم گل در هزار گرم آب يا به طور خيساندن در آب نيم گرم استفاده مي شود.به علاوه براي آن خاصيت قاعده آور و ضد ورم و تحليل برنده تومور قايل هستند.

 

در چين معمول است از اواخر فروردين تا خرداد ماه که گلرنگ دردوران شهور گل مي باشد،همين که گلها باز شدند و رنگ گلبرگ ها از نارنجي به قرمز تبديل شد ،گلبرگ ها چيده مي شود و اين کار با احتياط و دقت انجام ميگيرد که به تخمدان گل که به ميوه تبديل مي شود صدمه اي نرسد گلبرگهاي چيده شده رادر آفتاب ويادر سايه خشک ميکنند.خوردن گلبرگها گرم کننده است و براي تسريع جريان گردش خون کمک ميکند .

 

و براي زنهايي که عادت ماهيانه انها بدون دليل قطع شده است و يا زنهايي که جنين مرده در رحم دارند و يا در مورد آنهايي که ترشحات رحمي بعد از زايمان آنها ادامه دارد و همچنين براي بيماراني که خون قي مي کنند تجويز مي شود.در هندو چين از گلهاي گلرنگ به عنوان تونيک و براي مداواي فلج وعادت ماهيانه دردناک استفاده مي شود.دانه هاي گلرنگ ميلن و مسهل است و براي استسقا و اغما و فلجهاي ناگهاني حاصله از خونريزي مغزي يا آپوپلکسي به کار مي رود.

 

گلرنگ ،بومی مشرق زمین است و از نواحی عربستان برخاسته و پس زا آن به سایر مناطق دنیا منتشر شده است و امروزه در اغلب کشورها کاشته می شود و از نظر مصارف روغن آن و ماده رنگی گلهای ان مورد توجه است.تکثیر گلرنگ از طریق کاشت دانه آن صورت می گیرد.دانه ان را برای اینکه در جوانه زدن تسریع شود،قبل از کاشت 24 ساعت در آب می خیسانند و معمولا در ارقام مختلفه گلرنگ پس از5-4 ماه گیاه قابل بهره برداری میشود.این گیاه در خراسان ،تفرش تبریز و برخی مناطق دیگر می روید.

 

ترکيبات شيميايي گلرنگ

از نظر ترکيبات شيميايي درگلهاي گلرنگ دو ماده رنگي وجود دارد يکي ماده رنگي زرد که در آب حل مي شود وبا طريق ساده شستن مي توان ماده رنگي زرد ان را به دست آورد.ماده ديگر ماده اي است قرمز رنگ به نام کارتامين که درآب غير محلول است و در محلولهاي قليايي ضعيف حل مي شود،در الکل کم حل مي شود و در اتر خيلي کمتر حل مي شود.در ميوه اين گياه در حدود 30 درصد پروتئين و مقداري چربي ثابت خوراکي وجود دارد.مقدار چربي برحسب ارقام مختلف متفاوت است و بين 30-20 درصد فرق مي کند واز اين جهت گلرنگ از دانه هاي روغني نيز محسوب مي شود.

 

بررسي هاي ديگري نشان مي دهد که در گلهاي گلرنگ ماده رنگي زرد به نام سلافوريلوکارتامين و ايزوکاتامين وجود دارد.طبق نظر [روا]در آن چربي ثابت نيز وجود داردکه شامل لينولئيک اسيد،اولئيک اسيد،استاريک اسيد ،پالميتيک اسيد ،لينولينک اسيد و در آخر دو ماده رنگي به نام هاي کارتامين و کارتاميک اسيد مي باشد.

 

درميوه آن يک نوع آنزيم شبيه رنت و ماده رنگي خالص گلرنگ يافت مي شود.در دانه هاي آن روغن ثابتي وجود دارد که عمدتا شامل لينولئيک اسيدو يک گليسريد استو در تجزيه ديگري وجود ميريستي نيک اسيد،آراشيديک اسيد،لينگوسويک اسيد و لينولئيک اسيد در آن تاييد شده است.

 

 

از گلهاي خشک ان براي معالجه يرقان و از اب خيس کرده گلها براي شست و شوي چشم استفاده مي شود.قرطم يا تخم گلرنگ از نظر طبيعت طبق نظر حکماي طب سنتي ايران گرم و خشک است و داراي خاصيت مسهلي است.از نظر خواص معتقدند که ترکيبات مغذي ان خيلي کم است . مسهل است و بلغم رقيق و اخلاط سوخته را خارج مي کند و بادهارا تحليل مي برد. اگر 20 گرم از تخم گلرنگ را گرفته کوبيده و شيره ان را بگيرند و با شکر سرخ و يا عسل بخورند و يا 40 گرم آن را بکوبند و در 250 گرم آب بجوشانند و بمالند و صاف کرده و 40 گرم شکر سرخ در آن بريزند و بخورند.

 

به عنوان مسهل خوب عمل مي کند.اگر شيره تخم گلرنگ را گرفته با آبي که در آن انجير خيسانده باشند،مخلوط و با شکر و يا عسل بخورند سينه را پاک ميکند و آواز را صاف مي کند و براي اکثر بيماري هاي سينه اي سرد مفيد است.مقوي نيروي جنسي و زياد کننده اسپرمو درخشان کننده رنگ رخسار است،بادها و نفخ را تحليل مي دهد.

هورسان بازدید : 41 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:5 نظرات (0)

فواید مصرف چای آویشن در طول روز

چای آویشن ( خواص چای آویشن) برای سلامتی انسان فواید زیادی دارد . گیاه آویشن فشار خون را بالا میبرد و اعصاب را تقویت می کند . برای رفع کولیتهای مزمن از گیاه آویشن و چای آویشن استفاده می شود . گیاه آویشن ادرار آور است و انگل و رطوبت بدن را از بین می برد .از خواص چای آویشن و گیاه آویشن اینست که صفرا از از بین برده و در درمان زکام موثر است . اشتها را افزایش میدهد. همچنین میتوانید از آویشن برای کاهش غلظت خون استفاده کنید . تقویت بینایی از دیگر وظایف گیاه آویشن است .

 

از فراورده‌هایی که به تأیید «نظارت بر امور دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» رسیده‌است می‌توان «شربت هانی تیم» و «شربت توسیان»، «قطره توسیگل»، «قطره توسیوین»، «قطره تیم آرتا» و «شربت تیمکس» «شربت تیمیان»، «شربت برونکوتیدی» و «شربت برنکوباریج» را نام برد. این فراورده‌ها، همگی ضد سرفه و خلط آور هستند و ایمنی مصرف آنها در دوران شیردهی و بارداری به اثبات نرسیده‌است.

 

آویشن عامل تصفیه کننده خوبی بوده و در درمان بی‌خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است. اگر ۵ تا ۱۰ گرم اویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان بدهید در دفع بیماری آنها موثر واقع خواهد شد.

 

آویشن برای جلوگیری از ریزش مو نیز موثر است. ۲۰ گرم اویشن را در یک لیتر آب جوشانده شود و هرچند روز یک بار به سر مالیده شود. ضمناً در خوردن آویشن نباید زیاده روی کرد زیرا باعث بروز البومین در ادرار می‌شود.عصاره آویشن حاوی ماده‌ای به نام «تیمول» است که برای بیماری آسم مفید استاگر هر صبح، یک فنجان چای آویشن بنوشید پس از مدت کوتاهی شاهد اثرات شگفت‌انگیز آن خواهید بود.آویشن، گیاهی است، دارای رایحه تند و دلپذیر که به نحو شگفت‌انگیزی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها بکار می‌رود.

 

فواید مصرف چای آویشن در طول روز

آویشن در طب سنتی

در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد اسپاسم، رفع تنگی نفس و سرفه و بدگوارشی ودرمان سیاه سرفه، برونشیت، عفونت ریه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و برای درمان نفخ و گرفتگی‌های عضلانی استفاده می‌شود.همچنین آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی دارد و این به خاطر وجود ماده‌ای به نام تیمول است که اگر شما در خوردن ان زیاده روی کنید ممکن است مسموم شوید.

 

آویشن همچنین گرم و خشک و ضد سرفه است. این گیاه فصل بهار در کوههای زاگرس از جمله کوههای فریدونشهر و استان کردستان بخصوص کوههای شهرستان بیجار از جمله (کوه نسار، کوه حمزه عرب، کوه نقاره کوب و منطقه حفاظت شده بیجار) به وفور یافت می‌شود.آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی دارد.

آویشن برای تسکین دردهای عادت ماهانه و افزایش ادرار و روند زایمان و نیز پیشگیری از سقط جنین کمک شایانی می‌کند و برای تسکین اعصاب، ‌اثر شگفت‌انگیزی دارد.این گیاه، در واقع کل اعضای بدن را می‌شوید و پاک می‌کند.اگرهرصبح یک فنجان چای آویشن بنوشید خیلی زود شاهد اثرات مثبت آن شامل راحتی بسیار در ناحیه شکم و سرفه نکردن بهنگام صبح و احساس سرزندگی و نیز بسیاری موارد دیگر خواهید بود.

 

فواید مصرف چای آویشن در طول روز

 

خواص عالی چای آویشن در وعده صبحانه

آویشن گیاه دارویی معروف و شناخته شده از تیره نعنا است که دارای خاصیت های فراوانی است. آویشن که بیشتر کاربرد دارویی دارد در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. آویشن در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد.آویشن درختچه‌ای کوتاه و پرشاخه است که برگهای نازک و متقابل دارد. دارای گل‌هایی سفید چتری و منفرد است.در روایات از آن به صعتر یاد شده است. گونه‌های مختلفی از آن در کوهستان‌های ایران بویژه در کوه پایه‌های شهرستان فریدونشهر و همچنین در شهرستان اقلید (با نام آویشن شیرازی می‌روید. در همدان به آن آزربه و در کوخرد هرمزگان به آن اَوشُه می‌گویند.

 

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی (پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و...)، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می‌شود. قسمت‌های دارویی این گیاه، سرشاخه‌های آن و برگ خشک شده آن است. در قرون وسطی در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از آویشن برای درمان سرفه، سوء هاضمه و از بین بردن انگل‌های روده استفاده وسیعی می‌کردند. آویشن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد. در بعضی کشورها مثل آمریکا دم کرده آویشن برای آرام کردن ریه و سرفه در مواقع سرماخوردگی، هنوز هم محبوبیت فراوانی دارد.

 

 

خواص چای آویشن

آویشن در طب نوین

استفاده امروزی و ثابت شده گیاه آویشن برای درمان آسم، سرفههای خشک مکرر، آمفیزم و برونشیت است. چای دم کرده آن را نیز برای درمان عفونت گوش میانی، نفخ و تهوع استفاده می‌کنند، عصاره آویشن حاوی ماده‌ای به نام «تیمول» است که برای بیماری آسم مفید است. حمام آویشن برای مبتلایان به دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی مفید است. ضماد آویشن برای نیش و گزیدگی حشرات موثر است. در بارداری کاربرداین گیاه ممنوع است اما در دوران شیردهی آزاد است.

 

خواص چای آویشن

 

روش مصرف آویشن

برای مصرف این گیاه، ۱ تا ۴ گرم پودر خشک گیاه را در یک لیوان آب جوش دم کرده (به مدت ۲۰ دقیقه) بریزید. پس از صاف کردن محلول را شیرین کرده و ۳ بار در روز مصرف شود.

 

در التهاب حنجره و لوزهها و برای درمان آفت به صورت غرغره کردن استفاده شود. برای این منظور، یک استکان از پودر گیاه را در چهار استکان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقیقه جوشانیده و پس از صاف کردن، برای شست‌وشوی دهان استفاده شود.فراورده‌های دارویی گوناگون از این گیاه ساخته شده و به طور گسترده مورد مصرف بیماران قرار می‌گیرد.

هورسان بازدید : 37 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 10:4 نظرات (0)

روغن خراطین برای واژن چیست و چه خواص دارد ؟

سفت کننده پوستهای افتاده شده در اثر لاغری

ایجاد تمرکز در رشد عضلات در این اندامها ماندگاری پس از رسیدن به نتیجه دلخواه

🌟 مناسب برای انیستتوهای زیبایی و ماساژورهای صورت و بد 

روغن خراطین چاق کننده صورت های استخوانی

🌟 استعمال آن برای ورزشکاران پرورش اندام جهت سرعت رشد چگونه ژل تاخیری درست کنیم ؟ عضلات و حجم‌دهی بر یک یا چند عضله خاص

🌟 روغن خراطین حجم دهنده  برای گونه, لب, سینه, باسن, آلت تناسلی, واژن

🌟 روغن خراطین برای پر کردن جای جوش جای

رفع گودی و تیرگی زیر چشم

🌟 روغن خراطین از بین بردن خط اخم، خط خنده و خط پیشانی

🌟 مناسب تمامی سنین و انواع پوست خشک، معمولی، چرب و حساس

🌟 رفع چین چروک و شاداب کننده پوست

🌟 روغن خراطین حجم دهنده سفت کننده سینه‌ ، باسن و اندامهای دیگر است

🌟 افزایش حجم آلت تناسلی بانوان

🌟 افزایش حجم ( قطر و طول ) آلت تناسلی آقایان

🌟 محافظت کننده پوست صورت در برابر نور آفتاب ( ضد آفتاب طبیعی )

🌟 رفع لاغری‌های صورت ناشی از رژیمهای لاغری

🌟 ضد لک و کمرنگ کننده و در نتیجه از بین برنده لکهای پوستی

 برای گونه + روش استفاده صحیح

امروزه زیبایی ظاهری بسیار اهمیت دارد چرا که انسان ها زمان بسیار زیادی در کنار هم بودن سطری میکنند

 

روغن خراطین گونه قابل استفاده هست باعث حجم دهی برجستگی و بزرگ کردن گونه میشود

 

روش استفاده از روغن خراطین گونه

 

در ابتدا گونه خود را تمیز کنید اگر آرایش دارید پاک کنید از هرگونه چرب بودن آلودگی پاک کنید

 

سپس روغن خراطین را روی انگشت خود بریزید و به صورت دورانی روی گونه ماساژ دهید

 

نحوه ماساژ بسیار مهم میباشد !

 

برای حجم دهی و فرم مناسب گرفتن گونه خود به صورت ( مثل کشیدن دایره ) ماساژ دهید و بعد از چند بار ماساژ گونه خود ماساژ را تغییر دهید و به جای دورانی به سمت بالا ماساژ دهید و سپس بعد از چند بار به صورت افقی گونه خود را ماساژ دهید

 

نکات مهم استفاده برای گونه

 

برای کسب بهترین نتیجه روغن خراطین را حداکثر روزی ۲ بار با فاصله زمانی ۱۲ ساعت یک بار و حداقل روزی یک بار استفاده کنید

 

دوره مصرف را کامل کنید

 

برای ثبت سفارش این روغن با کیفیت و غلظت فوق العاده اقدام کنید !!

 

روغن خراطین غیر خوراکی ۱۰۰% خالص و اصل

 

نکته مهم : درصورت داشتن سوال و ابهام درباره ” روغن خراطین ” میتوانید از مشاوره رایگان ( تماس تلفنی + کانال تلگرام + مشاوره تلگرامی + واتساپ ) استفاده کنید.

 

ما با صبوری در کنار شما هستیم !!

 

آشنایی بیشتر با روغن خراطین اصل

نکته مهم : میزان حجم دهی بزرگ کردن نقاط مختلف کیفیت عروسک جنسی ماساژ دادن ( جذب صحیح روغن ) شما پس از استفاده از روغن خراطین دارد !

 

استفاده خراطین برای بانوان

 

روغن خراطین لب ، گونه ، صورت ، خط اخم ، خط لبخند ، برطرف کردن گودی زیر واژن مصنوعی چشم جای جوش سینه ، ران ها – باسن و انواع نقاط دیگر بدن قابل استفاده میباشد

 

استفاده خراطین برای آقایان 

 

عضله سازی (بدنسازان) ، طول و قطر آلت تناسلی قابل استفاده میباشد

 

این روغن برای لب + روش صحیح استفاده

همانطور که میدانید برای حجیم کردن لب چندین راه در پیش روی خود دارید

 

استفاده از روش های تبلیغانی ( استفاده از وسیله ای برای حجیم کردن لب که آلت مصنوعی خوب با کمی تفکر متوجه کیفیت این روش میشوید )

 

استفاده از روش های جالب استفاده از ادویه جات که واقعا کسی را ندیدم که نتیجه گرفته باشد جز اینکه انگیزه و زمان زیادی را از دست داده باشد

 

حال امیدواریم شما هم مثل دیگر عزیزان به ما اعتماد کنید تا به لطف خدا شما هم با تهیه استفاده صحیح روغن خراطین به نتایج دلخواه خود برسید

 

کیفیت و غلظت فوق العاده و بی نظیر !

 

روغن خراطین اصل بر روی تمامی اندامهای بدن خانمها و آقایان تاثیرگذار است. اما بیشترین توصیه ها در طب برای افزایش سایز سینه، باسن، لب، گونه ها اندام تناسلی ذکر شده است.

 

به دلیل اینکه این قسمتهای بدن بیشترین حساسیت جلب دیلدو توجه دارد بنابراین اکثر افراد، روغن خراطین را برای این خواصش خریداری میکنند.

 

همانطور که میدانید روغن خراطین باعث حجم دادن بزگ کردن عضلات میشود

 

نکته مهم : پس از رسیدن به حجم دلخواه خود استفاده را قطع کنید !

 

در همین ابتدا : اگر سوال و ابهامی در خصوص این روغن براتون ایجاد شد میتوانید علاوه بر تماس تلفنی به کانال تلگرام و مشاوره تلگرامی هم مراجعه کنید !!

 

 

تزریق ژل ( خوب طبیعتا دارای عوارض – هزینه زیاد – تغییر ژل در زیر پوست ” طبق تجربه افراد زیاد ” – مشخص بودن و کیر مصنوعی مصنوعی شدن لب – استفاده مداوم ” روشی دایمی نیست ! ” )

 

استفاده از روغن خراطین آرترینا ( علاوه بر معروفیت در بین مصرف کنندگان – تایید شده وزارت بهداشت میباشد 

 

سپس روغن خراطین را روی انگشت خود زده به صورت افقی روی لب خود چندین با بکشید

 

این کار ( روغن خراطین زدن به انگشت و ماساژ افقی روی لب ) را حداقل بار و حداکثر ۴ بار انجام دهید

 

روش صحیح استفاده از خراطین برای لب نکته های مهم برای استفاده صحیح از روغن خراطین لب

 

هر ۲۴ ساعت ۲ بار را برای حجم دهی و بزرگ کردن لب انجام دهید

 

با فاصله زمانی ۱۲ ساعت اسفاده کنید

 

برای زیبایی لب های خود هر بار حداقل ۵ دقیقه زمان بزارید

 

پس از رسیدن به حجم دلخواه فقط ۱ الی ۲ بار دیگر استفاده کنید تا نتیجه کامل کسب شود

 

نیازی به استفاده از وسیله و دستگاه نیست

 

برای نتیجه گرفتن یک عدد برای لب استفاده کنید ( نصف نیمه رها نکنید )

 

حتما طوری برنامه ریزی کنید که یک مرتبه قبل خواب استفاده کنید

 

اگر فاصله زمانی دقیقا ۱۲ ساعت به ۱۲ ساعت نشد ناراحت نشید ! انسان ربات نیست !

 

پس از هر بار استفاده از کمپرس سرد استفاده کنید (لب را خیس نکنید ! ) میتوانید یخ داخل نایلون بریزید و داخل حوله بزارید و حوله خشک و سرد را روی لب خود بزارید در ابتدا لب خود را تمیز کنید میتوانید از شوینده سبک مانند صابون استفاده کنید

هورسان بازدید : 89 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 9:59 نظرات (0)

خواص داروئی و درمانی بسفایج

بسفایج گیاهی علفی، همیشه سبز و دائمی است كه قسمت هوایی آن به30 سانتی متر می رسد. گیاه دارای ریزوم افقی به قطر متوسط یك سانتی متر می باشد كه از فلس های نازك خرمایی رنگ پوشیده شده است. 

 

در قسمت زیرین ریزوم ریشه های نازكی وجود دارد. برگ های بسفایج به طول تا25 سانتی متر، بیضی كشیده و نوك تیز هستند كه با بریدگی های متعدد به قطعاتی تقسیم می شوند. قطعات دو طرف برگ ها به صورت متناوب نسبت به هم روی دمبرگ اصلی قرار دارند. قطعات قسمت های بالایی برگ به تدریج كوچك تر می شوند.

 

2- تركیبات فنل و الكل بنزیلیك به تنهایی سمی هستند، ولی در ریزوم گیاه این اجسام با رزین مخلوط است و مخلوط آنها سمی نیست و اثر ضد كرم قابل توجهی را در ریزوم ایجاد می كند.

 

3- در سال های اخیر گلوكوزیدهایی از ریزوم بسفایج جدا و تشخیص داده شده كه مهم ترین آنها پلی پودین و سامامبائین می باشند. این مواد باعث ترشح صفرامی شوند و خاصیت صفرا آوری گیاه تا حد زیادی به آنها مربوط است.

 

4- تركیبات مهم دیگری، از جمله اكدیستروئیدها، از بسفایج جدا شده كه قبلاَ از حشرات جدا شده بود. این مواد خاصیت شبه هورمونی دارند و می توانند باعث تقویت ماهیچه های نعوظی شده و به منظور تقویت قوای جنسی مورد استفاده قرار گیرند. در حال حاضر فرآورده هایی با این عنوان تهیه می شود كه حاوی گیاهانی از جمله بسفایج است.

 

از دیگر استفاده های بسفایج در قدیم، می توان به درمان روماتیسم، به عنوان خلط آور و همچنین مسهل اشاره نمود. هندی های مقیم آمریكای شمالی ریزوم های بسفایج را برای كاهش سرفه های دردناك و گلو درد مصرف می كرده اند. حتی از ریزوم ها برای طعم دادن به غذاها نیز استفاده می شد. هندی ها بسفایج را به صورت چای برای تسكین درد معده،زخم گلو، سینه پهلو، كهیر و مرهم آن را برای رفع التهاب و ورم ها مورد استفاده قرار می دادند.

 

گیاه دارویی بسفایج (Polypodium vulgare)

 

فواید بسفایج از نظر طب سنتی

گیاه دارویی بسفایج (Polypodium vulgare)

۱. طبع آن گرم و خشک است.

 

۲٫ برای درمان لقوه مفید می‌باشد.

 

۳٫ برای درمان ورم کلیه مفید می‌باشد.

 

۴. برای رماتیسم به صورت ضماد استفاده شود.

 

۵. برای تصفیه خون مفید می‌باشد.

 

۶. برای نفخ می‌توان از بسفایج استفاده کرد.

 

۷. برای سرماخوردگی مفید می‌باشد.

 

۸. برای کبد مفید می‌باشد.

 

۹٫ برای طحال مفید می‌باشد.

 

۱۰. برای درمان نقرس می‌توان استفاده کرد.

 

۱۱. ضد بلغم و سودا است.

 

۱۲٫ برای سوءهاضمه مفید می‌باشد.

 

۱۳٫ برای رگ به رگ شدن به صورت ضماد استفاده گردد.

 

۱۴. برای آسم و تنگی نفس مفید می‌باشد.

 

۱۵. دل دردهای کهنه را از بین می‌برد.

 

5- در مقالات جدید از استفاده های قدیم بسفایج به اثرات زیر اشاره شده است:

 

جوشانده ریشه های تازه بسفایج و یا پودر آن برای مالیخولیا و دردهای روماتیسمی (تورم مفاصل)، یرقان، تصفیه خون، استسقا و همراه با گل پنیرك برای رفع سفتی طحال، درد پهلو و كولیك مورد استفاده قرار می گرفت. عرق ریزوم و برگ های بسفایج در قدیم برای رفع تب و لرز توصیه می شده است. همچنین ریزوم تازه یا خشك را مخلوط با عسل برای درمان پولیپ بینی،با قرار دادن آن در بینی به كار می بردند.

 

خواص داروئی و درمانی بسفایج

 

هاگینه های برگ بر روی قطعات دو طرف برگ و به موازات رگبرگ اصلی هر قطعه قرار می گیرند. قسمت دارویی گیاه ریزوم ها هستند كه آنها را از زیر خاك بیرون آورده و پس از خشك كردن استفاده می كنند. ریزوم های خشك شده به صورت قطعاتی با رنگ قرمز متمایل به قهوه ای كه بر روی آنها برجستگی، گره ها و خارهای كوچكی وجود دارد، مربوط به بقایای برگ وریشه ها می باشند. طعم ریزوم ها در گیاه تازه ملایم و شیرین است وبه تدریج گس و نا مطبوع می شود.

 

بوی ریزوم خشك شده نا مطلوب است. بسفایج به حالت خودرو بیشتر در مناطق جنگلی و مرطوب می روید. مناطق رویش آن در جهان،شامل آفریقا،اروپا، كانادا، آمریكا،تركیه، شرق آسیا و ایران می باشد. این گیاه در اكثر مناطق شمالی ایران منتشر است.

 

گیاه دارویی بسفایج (Polypodium vulgare)

تاریخچه بسفایج

 

 

بسفایج به عنوان یك گیاه دارویی از زمان باستان در میان ملل مختلف مورد استفاده بوده است. دیوسكورید در قرن اول میلادی بسفایج را برای درمان ترك دست ها، زخم بین انگشتان و به عنوان خلط آور توصیه كرده است. در طب قدیم از بسفایج جهت درمان مشكلات تنفسی و به خصوص بهبود سرفه و همچنین در سرما خوردگی استفاده می كردند و در دارونامه های كشورهای مختلف حتی تا قرن بیستم ثبت شده و مصرف آن معمول بوده است.

 

۱۶. صفرا آور می‌باشد جوشانده ریشه آن مفید است.

 

۱۷. برای درمان بواسیر ۲ گرم بسفایج و ۱۰ دانه عناب را در ۲۰۰ سی‌سی آب جوشانده به مدت ۱۵ روز میل شود.

 

۱۸. برای صرع و دل درد مفید است.

 

۱۹٫ برای سرفه و برونشیت: بسفایج، انیسون و شیرین بیان از هر کدام ۲ گرم را در ۲۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده و میل شود.

 

۲۰. برای کولیت (قلنج) مفید است.

 

۲۱. برای مالیخولیا ۲ گرم بسفایج و ۲ گرم مغز فلوس تا یک هفته میل شود.

 

۲۲٫ برای جذام مانند شماره ۲۱ استفاده شود.

 

۲۳٫ خوردن بسفایج باعث سقط جنین می‌شود.

 

۲۴. خلط آور است.

 

۲۵. برای ورم مثانه مفید می‌باشد.

 

۲۶. ضد انگل است ۴ گرم در روز به صورت دمکرده میل شود.

 

در مخزن الادویه راجع به بسفایج چنین آمده است:

 

ریشه ای است مایل به سیاهی و باریك و شبیه به هزار پا و گره دار و از هر گرهی ریشه های باریك برآمده و بهترین آن دارای طعم قرنفل و كلفت با كمی شیرینی و گس است و چون بشكنند، رنگ درون آن سبز مغز پسته ای باشد و هر چند كهنه شود، روی سرخی و سیاهی آورد. طبیعت آن گرم و خشك است. دارای خاصیت مسهل و دافع خلط و ضد نفخ می باشد. در درمان قولنج، جذام، مشكلات مفاصل، تنقیه امعا، مشكلات سوء هاضمه، رفع سرفه و آسم مؤثر است. آشامیدن آب پخته آن با ماءالشعیر یا آب وعسل جهت رفع قولنج و نفخ و دفع خلط مفید است. ضماد آن برای رفع درد عصب و شقاق بین انگشتان نافع است.

 

گیاه دارویی بسفایج (Polypodium vulgare)

 

نكات قابل توجه بسفایج

1- در گزارش های قدیمی از ماده ای به نام گلی سریزین در ریزوم بسفایج نام برده شده؛ ولی در تحقیقات اخیر این جسم شناسایی نشده است.

 

۲۷. مسهل می‌باشد.

 

۲۸. برای یرقان مفید می‌باشد.

 

۲۹٫ برای درمان زخم‌های میان انگشتان دست و پا ضماد بسفایج را بگذارید.

 

۳۰. دمکرده بسفایج فشار خون را پائین می‌آورد.

 

۳۱. برای درمان ترک پوست بسفایج را غلیظ بجوشانید و با آب آن پوست را بشوئید.

 

۳۲٫ برای درمان سردی و درد معده ۲ گرم بسفایج و ۲ گرم سنبل‌الطیب را دم‌کرده میل شود.

 

۳۳٫ دمکرده بسفایج از بین برنده عفونت کلیه و مثانه می‌باشد.

 

۳۴. برای درمان جوش‌های غرور جوانی بادیان، بسفایج و آویشن شیرازی از هر کدام ۵ گرم را در ۳۰۰ سی‌سی آب جوشانده به ۳ نوبت به مدت ۱۵ روز میل شود خانم‌ها بعد از پاک شدن به مدت ۱۲ روز استفاده کنند.

 

۳۵. برای رفع رطوبات منجمد در معده بسفایج و هل باد از هر کدام ۵ گرم را در ۲۰۰ سی‌سی آب‌ جوشانده صبح میل شود.

 

گیاه دارویی بسفایج (Polypodium vulgare)

 

عوارض جانبی بسفایج

 

تا كنون گزارشی از عوارض جانبی این گیاه در حد مصرف دارویی ارائه نشده است. بعضی از گونه های دیگر آن دارای مواد كارسینوژن(سرطان زا) می باشند كه باید دقت كرد اشتباه مصرف نشوند. تعدادی از بسفایج ها حاوی آنزیم تیامیناز هستند كه می توان ویتامینB1را تجزیه كند. البته در حد مصرف دارویی و معمولی عارضه ای ایجاد نمی شود، ولی در مصارف زیاد، مقداری از این ویتامین در بدن تجزیه می شود. خوشبختانه این آنزیم با خشك كردن گیاه و در اثر حرارت از بین می رود؛ بنا براین مصرف خشك شده و یا پخته آن مشكلی ایجاد نمی كند.

 

گیاه دارویی بسفایج (Polypodium vulgare)

 

ابن سینا در كتاب قانون راجع به گیاه بسفایج چنین گفته است:

 

بسپایك عبارت از چوبی است باریك، خاكی رنگ، گره دار و كمی به سیاهی و سرخی می زند یا مایل به سبز است. شاخه هایی دارد شبیه كرم هایی كه پاهای دراز دارند. مزه اش تا اندازه ای شیرین و گس است. بهترین نوع آن كلفتی اش به اندازه انگشت كوچك و رنگ مایل به سرخی است. نوع زرد پرمایه و شاداب و ترد كه كمی تلخی و گوارایی همراه گسی دارد و مزه اش به میخك شباهتی دارد، خوب است. طبیعت آن گرم و خشك و بی نهایت خشكاننده است. ضد نفخ و از بین برنده رطوبت است. ضماد آن در درد عصب سودمند است. شكم را روان می كند و بلغم را بیرون می راند.

هورسان بازدید : 13 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 9:57 نظرات (0)

تعداد صفحات : 6

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 54
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 6
 • بازدید امروز : 29
 • باردید دیروز : 32
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 108
 • بازدید ماه : 206
 • بازدید سال : 1,354
 • بازدید کلی : 1,634